Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Čtvrtek 28. března 2024 (11:18 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Beran
Soňa - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Voříšek

Fulltext
 

Přírodní rezervace Bukové hory [ Přírodní rezervace ]

Přírodní rezervace Bukové hory

Základní údaje:
Přírodní rezervaci Bukové hory tvoří lesní porosty v podhřebenové části na svahu se severní až severovýchodní expozicí v závěru údolí potoka Vidovka (Zelené údolí). Nachází se v nadmořské výšce 425 až 460 m, asi 250 m severozápadně od chatové osady Zelené údolí ve Vizovických vrších. Katastrální území Želechovice nad Dřevnicí, parcelní číslo 1872/2, okres Zlín. Rezervace byla vyhlášena nařízením Rady města Zlína zde dne 17. 12. 2001. Celková rozloha 2,28 ha.

Motiv ochrany:
Přírodní rezervace se zřizuje za účelem ochrany dochovaného území se soustředěnými přírodními hodnotami se zastoupením ekosystémů typických a významných pro příslušnou geografickou oblast. Posláním přírodní rezervace je zachování fragmentu původních lesních porostů karpatské bučiny ve Vizovických vrších s doprovodnou flórou a faunou.

Geologie, půdní poměry:
Území je součástí flyšového pásma vnějších západních Karpat.

Botanika:
Porosty s převahou buku lesního (Fagus sylvatica) jsou součástí komplexu na jehož jižní hranici (vrcholové partie svahu) se rozprostírají pastviny a louky. V poměrně chudém bylinném patře jsou zastoupeny charakteristické druhy květnatých bučin, např. kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), svízel vonný (Galium odoratum), violka lesní (Viola reichenbachiana), pitulník horský (Galeobdolon montanum), šťavel kyselý (Oxalis acetosella), věsenka nachová (Prenanthes purpurea), vzácně i měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva). Z kapradin zde rostou běžné druhy jako kapraď samec (Dryopteris filix-mas) a papradka samičí (Athyrium filix-femina).



Zoologie:
Na území žijí běžné druhy lesních živočichů. Podrobný zoologický průzkum nebyl dosud proveden.

Lesnictví:
Převládající dřevinou je buk lesní, v menší míře je zastoupen dub, především na horním okraji sousedícím s pastvinami. Ojediněle se vyskytuje habr obecný, javor klen, smrk ztepilý, modřín opadaný, vzácně i jedle bělokorá. Jádrové území rezervace tvoří převážně bukové porosty ve věku 130 let. Na spodním okraji pokračovala stejně stará bučina, která tvořila spolu s chráněným územím nedílný celek. Tento porost o rozloze přes 4 ha však byl na podzim 2003 vytěžen holosečným způsobem včetně ochranného pásma. Rozlehlé bukové lesy přibližně stejného stáří i charakteru se nacházejí také západním směrem.

Management, ohrožení, návrhy opatření:
V lesních porostech je možno hospodařit jen podle platných lesních hospodářských plánů, při jejichž zpracování se vychází ze speciálních plánů ochrany. Zásahy v území budou soustředěny především na podporu přirozeného zmlazení porostů podle zpracovaného plánu péče.


Literatura:
Rezervační kniha. Dep. in KÚ Zlín, Odbor životního prostředí a zemědělství.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní rezervace
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 15.03.2010 v 09:28 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Březen-na pec si vlezem.
Březen-za kamna vlezem.
Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé.
V březnu vítr břízy fouká.
V březnu vítr, v dubnu déšť-pak jistě úrodný rok jest.
Březnové slunce má krátké ruce.
Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.
Studený marec, mokrý máj-bude humno jako ráj.
Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.
Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.
 
28.3.2001: Vládním zmocněncem pro přípravu sumitu Severoatlantické aliance v Praze v roce 2002 byl ustanoven velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz